» بازدید امروز: 165
» بازدید دیروز: 341
» افراد آنلاین: 1
» بازدید کل: 2116

بزرگداشت جنبش دانشجویی

علی مطهری: اسلام اجازه نمی‌دهد حتی برای تبلیغ دین از دروغ، چاپلوسی، جعل حدیث و تهمت استفاده کنیم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که موضوع نفوذ به شکل های مختلف از ابتدای انقلاب مطرح است، گفت: نفوذ فرهنگی انجام شده و هم اکنون سبک زندگی ما متأثر از سبک زندگی غربی است.

به گزارش مهر، علی مطهری، عصر چهارشنبه، با حضور در جمع دانشجویان گلستان، ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام رحلت رسول اکرم (ص) اظهار کرد: سیره پیغمبر (ص) اسلام به معنای روش کار ایشان است و باید چراغ راه ما باشد.

وی با بیان این که پیامبر (ص) برای یک هدف مقدس از ابزار نامقدس استفاده نمی‌کردند، افزود: اسلام اجازه نمی‌دهد حتی برای تبلیغ دین هم از ابزار نامقدسی مانند دروغ، چاپلوسی، جعل حدیث و تهمت استفاده کنیم.

مطهری با تاکید بر این که استفاده از جهالت مردم به نفع دین در اسلام نیامده و اسلام دین را از روی آگاهی می‌خواهد، بیان کرد: وسیله حق برای هدف حق باید استفاده شود و دروغ گفتن برای هدف حق و یا حتی توبه گرفتن از مردم درست نیست.

وی در ادامه به موضوع برجام و مطرح شدن نفوذ هم اشاره کرد و گفت: نفوذ به مناسبت توافق برجام از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و فرمودند مراقب باشید در این توافق نقاطی هست که ممکن است نقطه نفوذ باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که بیانات مقام معظم رهبری درباره نفوذ کاملا درست است، ادامه داد: نفوذ کلمه جدیدی نیست و از ابتدای انقلاب به اشکال مختلف فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی وجود داشته و در برخی موارد اتفاق هم افتاده است.

نفوذ یک جنگ نرم است و مسئله جدیدی نیست

وی اضافه کرد: نفوذ فرهنگی انجام شده و هم اکنون سبک زندگی ما متأثر از سبک زندگی غربی است.

وی با بیان این که ما هم وظیفه داریم نفوذ کنیم و اسلام را گسترش دهیم، تصریح کرد: نفوذ یک جنگ نرم است و مسئله جدیدی نیست، اما گاهی به شکل یک پروژه در می‌آید، صدا و سیما برنامه پخش می‌کند، در مجلس نامه جمع می‌شود و بلافاصله چند خبرنگار دستگیر می‌شوند.

مطهری اظهار کرد: ۱۶ آذر سال ۳۲ جرقه‌ای در تاریکی بود، این حادثه که پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ اتفاق افتاد خواب رژیم شاه را بر هم زد.

وی با اشاره به این که در آن زمان دانشگاه را متضاد دین می‌دانستند، خاطرنشان کرد: ایمان اسلامی با علم آغاز می‌شود اما به این دلیل که تأسیس دانشگاه ما به سبک غربی بود، این نگاه وجود داشت که دانشجو کاری با دین ندارد اما بر اساس تلاش محققان مسلمان این دید عوض شد و در فاصله سال ۴۲ تا ۵۷ افرادی مانند شهید بهشتی، شهید باهنر و شریعتی دانشجویان را با دین آشتی دادند.

وی افزود:  یکی از علل سرعت پیروزی انقلاب نیز ورود قشر دانشجو بود. این حرکت باید ادامه داشته باشد و جنبش دانشجویی به این دلیل که حکومت‌ها محتاج به نقد هستند، همیشه مورد نیاز است.

مطهری به دستگیری ۳۰ یا ۴۰ خبرنگار قبل از انتخابات ۹۲ اشاره کرد و با بیان این که با پیگیری ما توضیحاتی داده شد اما قانع نشدیم، اظهار کرد: آن ها گفتند دانشجویان با BBC ارتباط داشتند، یک خبرنگار، یک دختر یا پسر ۲۵ ساله چه اسراری دارد جز آنچه در سایت‌ها هم منتشر می‌شود، بعد معلوم می‌شود که همه قضیه برای ایجاد رعب قبل از نتخابات بوده است.

وی به بازداشت‌های اخیر هم اشاره کرد و با بیان این که به این بازداشت ها هم بدبین هستم، تصریح کرد: انتقادها برای پروژه سازی است و به این بهانه نباید اهداف سیاسی پیاده شود.

وی با اشاره به حصر خانگی دو تن از سران فتنه سال ۸۸ گفت: از ابتدا گفتیم که باید به حوادث سال ۸۸ منصفانه نگاه شده و همه ریشه‌ها دیده شود، اگر نیاز به محاکمه است محاکمه شوند و پرونده بسته شود.

هیچ کس را بدون حکم قضایی نمی‌شود بازداشت کرد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این حوادث سه ریشه اصلی شامل اشتباهات برخی نهادهای حکومتی، شیطنت‌های احمدی نژاد و عدم تمکین موسوی و کروبی از قانون و ادامه دادن اعتراضات داشت و اگر از قانون تمکین می‌کردند به نفع خودشان بود.

مطهری تاکید کرد: هر سه ریشه باید رسیدگی می‌شد و اگر مجازاتی هم هست باید بر اساس حکم قضایی باشد، نه اینکه به صورت غیر قانونی باشد.

وی بیان کرد: هیچ کس را بدون حکم قضایی نمی‌شود بازداشت کرد، به نظر من دیر نشده و همین حالا هم این کار انجام شود بهتر است.

وی اضافه کرد: ادامه این وضع به صلاح انقلاب نیست و ممکن است تبدیل به غده‌ای سرطانی شود.

مطهری افزود: با توجه به شرایط سنی و بیماری‌های این دو نفر اگر یکی از آنان فوت کند ممکن است مشکل ایجاد شود لذا بهتر است این پرونده خاتمه پیدا کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دانشجو نقاط ضعفی هم دارد، گاهی احساسات بر عقل غلبه می‌کند و گاهی ممکن است ابزار واقع شود، ممکن است دچار جهل مرکب شده و احساس کند نیازی به مشورت با دیگران ندارد.

شهدای منصورون

شهیدغلامحسین صفاتی دزفولی
شهیدکریم رفیعی
شهید سید علی جهان آرا
شهید مهدی هنردار
شهید عزیز صفری
شهید سید نورالدین صفدری
شهید شیخ عبدالحسین سبحانی
شهید حسن هرمزی
شهید اسماعیل دقایقی
شهید سید محمدعلی جهان آرا