» بازدید امروز: 194
» بازدید دیروز: 341
» افراد آنلاین: 1
» بازدید کل: 2145

اظهارات تازه مطهری در مورد حوادث 88

امروز اگر کسی انتقادی کند و نظرش درباره فتنه 88 غیر از نظر رایج باشد یا نامه‌ای امضا کند معلوم نیست چه عاقبتی پیدا خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 علی مطهری در نشستی که با عنوان سیاست داخلی بر محور وفاق ملی از سوی انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شده بود اظهار کرد: ما امروز به شدت به وحدت نیاز داریم و یکی از علل اینکه بر حل و فصل مسائل سال ٨٨ تاکید داریم مساله وحدت ملی است؛ زیرا معتقدیم جامعه نباید دو شقه باشد و نباید تفرقه و تشتت وجود داشته باشد. 
 
وی افزود: اینکه کسی به صرف انتقاد به زندان بیفتد نه در اسلام هست نه قانون اساسی. ما نباید یک استاد دانشگاه را به صرف اینکه انتقاد کرده یا در حمایت از یک گروه منتقد نامه‌ای را امضا کرده است اخراج کنیم. 
 
مطهری ادامه داد: گاهی نوع برخورد ما از نوع برخورد رژیم گذشته هم بدتر بوده، شهید مطهری در آن زمان به زندان رفت اما بعد از دوره زندان از تدریس محروم نشد، البته بعدا در ارتقای ایشان به استادی برایش مشکل درست کردند که آن هم به شکلی حل شد. 
 
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز اگر کسی انتقادی کند و نظرش درباره فتنه 88 غیر از نظر رایج باشد یا نامه‌ای امضا کند معلوم نیست چه عاقبتی پیدا خواهد کرد. ما باید تلاش کنیم این روش ها اصلاح شود. یا در مورد وضعیت مطبوعات یک خط قرمز مصنوعی ایجاد کردیم این در حالی است که مطبوعات قسمتی از رسانه است ورسانه چشم بینای جامعه است. 
 
مطهری، آزادی مطبوعات را به معنی جلوگیری از تخلفات دانست و تصریح کرد: بیشترین تخلفات در دوره‌ای اتفاق افتاده است که مطبوعات محدود بودند یعنی در هشت سال گذشته که نمی‌شد حرف زد، البته در دولت اول آقای احمدی‌نژاد فضا بهتر بود اما بعد از سال 88 فضا خیلی بسته شد. زمانی که فضای مطبوعات قدری باز بود کارهای مثبتی صورت گرفت مثل افشای قتل‌های زنجیره‌ای یا افشای مسأله کهریزک و مرگ ستار بهشتی که اگر در رسانه‌ها اعلام نمی شد پیگیری نسبت به آن صورت نمی‌گرفت. 
 
وی «فساد اخلاقی، تفرقه و تشتت و ظلم» را عوامل انقراض اجتماعات بشر از دیدگاه قرآن عنوان و خاطرنشان کرد: وحدت نیاز امروز و همیشه ماست و پایه و منشاء انقلاب اسلامی بوده است، امام(ره) همواره به مسأله وحدت تاکید داشتند و اگر این وحدت بین اقشار مختلف مردم وجود نداشت انقلاب به پیروزی نمی‌رسید، حالا همان چیزی که موجب ایجاد انقلاب شده علت بقای آن هم هست به این معنا که اگر وحدت ما از بین برود انقلاب آسیب می بیند. 
 
این نماینده مجلس ابراز عقیده کرد: این‌طور نیست که عنایت ویژه‌ای از طرف خداوند به انقلاب ما وجود داشته باشد ما که از انقلاب صدر اسلام مهمتر نداریم. آن انقلاب بعد از 50 سال به جایی رسید که امت پیغمبر (ص) فرزند پیغمبر (ص) را کشتند. پس تضمینی نیست که ما هر طوری که عمل کنیم انقلاب باقی بماند. 
 
مطهری با بیان این‌که «میزان درستی یک حکومت را باید از نوع برخورد آن حکومت با مخالفان و منتقدان سنجید» تصریح کرد: این موضوع به حقوق شهروندی و حقوق بشر بر می‌گردد. حضرت علی (ع) فقط زمانی که مخالفانش سلاح به دست گرفتند و امنیت را بر هم زدند با آن‌ها مقابله کرد. ما در نوع برخورد با مخالفی که سلاح به دست نگرفته باید از روش حکومتداری علی (ع) پیروی کنیم. 
 
این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اختلاف مبنایی بین جمهوری اسلامی ایران با غرب در مورد آزادی عقیده و آزادی‌های فردی اظهار کرد: البته باید انتقادات حقوق بشری آن‌ها به خودمان را به دو بخش تقسیم کنیم؛ یکی اختلاف مبنایی مثل این‌که حکم قصاص و حدود و تعزیرات برای آن‌ها قابل قبول نیست اما بعضی انتقادهای‌شان هم وارد است. این‌که ما یک خبرنگار را می‌گیریم به دلیل این‌که مطلبی را در جایی منتشر کرده است، این از رفتارهایی است که باید اصلاح شود. 
 
مطهری ادامه داد: وقتی ما مشکل انرژی هسته‌ای را با گفت‌وگو حل می کنیم و به نتیجه می‌رسانیم چطور نمی‌توانیم در داخل مسائل مورد اختلاف را حل کنیم به هر حال دولت وظایفی دارد و باید مجری قانون اساسی باشد. رئیس‌جمهور هم مسؤول اجرای قانون اساسی است. بعد از مذاکرات هسته‌ای وقت مناسبی برای پرداختن به سیاست داخلی و اصلاح نوع برخورد با مخالفان و منتقدان است. 
 
این نماینده مجلس با بیان این‌که «نوع نگاه به مسأله ولایت فقیه نباید به گونه‌ای باشد که با آزادی و دموکراسی متضاد جلوه کند» افزود: مراقب باشیم کاسه‌های داغ تر از آش نشویم. رهبری در دیدار با دانشجویان گفتند از من انتقاد کنید. ایشان گفتند عده‌ای فکر کردند باید حرف‌های من را تکرار کنند. وقتی شعار دادند الله اکبر جانم فدای رهبر ایشان گفت بگویید جانم فدای اسلام. یا دعای سفر که در پروازها خوانده می‌شد و بخشی از آن آرزوی طول عمر برای رهبری بود گفتند ضرورتی ندارد. اما کاسه‌های داغ‌تر ازآتش هستند، مثلا یکی از شرکت‌های هواپیمایی گفته بود ما این دعا را حذف نمی‌کنیم ایشان شکسته نفسی کرده‌اند. 
 
وی ادامه داد: کسی ممکن است نظری خلاف رهبری داشته باشد و آن را اعلام کند اما این فرد را راحت نمی‌گذارند و اگر کسی نظر مخالف ایشان بدهد یا از ایشان انتقاد کند با او برخورد می‌کنند. البته مشکل ما ولایت فقیه نیست بلکه این برخی ولایت مداران هستند که نگاه درستی به مسأله ولایت فقیه ندارند که این نگاه باید اصلاح شود. 
 
مطهری انتخابات آینده مجلس را زمینه‌ساز بهبود فضای سیاسی کشور دانست و گفت:‌ اگر افراد کارآمدتری وارد مجلس شوند و یک مجلس قوی بوجود بیاید می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد؛ مجلسی که اگر در جایی تزاحمی بین حفظ نظام و حقوق مردم بوجود آید مردم او را فقط نماینده نظام ندانند؛ اگرچه نظام ما یک نظام مردمی است. 
 
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حصر موسوی و کروبی نیز گفت: نگاه غلطی وجود دارد که فکر می‌کنند اگر این حصر شکسته شود نظام آسیب می‌بیند و می‌گویند این‌ها باید اول توبه کنند و بعد آزاد شوند؛ زیرا آزاد کردن این‌ها بدون توبه و اظهار پشیمانی باعث می‌شود این‌ها مانند یک پیروز بیرون بیایند و این به نظام آسیب می‌زند متاسفانه عده‌ای این نگاه را دارند که نگاه درستی نیست. مانعی ندارد نظام و حکومت منتقد و مخالف داشته باشد. این‌طور نیست که با آزادی آن‌ها اصل نظام یا ولایت فقیه آسیب ببیند. این‌ها کسانی نیستند که اگر بیرون بیایند آشوبی درست و بیانیه صادر کنند و آن فضا هم از بین رفته است و دولت قبلی هم سر کار نیست پس به نظر می‌رسد دلیلی برای ادامه حصر وجود ندارد و اساسا کار خلاف قانون اساسی نباید انجام شود. اعتراض ما همیشه این بوده که چرا بدون دفاع آن‌ها و صدور حکم قضایی آن‌ها را از حقوق اجتماعی‌شان محروم کردیم. این به معنی دفاع از اشخاص نیست. اگر احمدی‌نژاد را هم در حصر قرار می‌دادند اعتراض می‌کردم؛ زیرا این رویه غلط است. من حصر آیت الله منتظری که مرجع تقلید و اعلم مراجع بودند را هم قبول نداشتم. آن‌ها که سکوت می‌کنند فردا سرخودشان می‌آید. من در جایی گفتم اگر موسوی و کروبی زمان حصر آیت الله منتظری اعتراض می‌کردند این اتفاق سرخودشان نمی‌آمد. قبول دارم که این‌ها باید زودتر به قانون تمکین و داستان را جمع می‌کردند؛ اگر چه قانع نشده بودند، اما در نهایت باید قبول می‌کردند.
 
 
مطهری معتقد است: فتنه 88 سه ریشه و پایه داشته؛ یکی اشتباهات کسانی که پشت سر یک کاندیدا واقع شدند و کار غلطی بود ، دوم شیطنت‌هایی که از سوی آقای احمدی‌نژاد صورت گرفت و سوم عدم تمکین قانونی که این‌ها داشتند. نمی‌شود فقط همین یک موضوع را برجسته و بقیه را رها کرد بلکه باید هر سه موضوع با هم بررسی شود و سهم هر کس معلوم شود و پرونده این موضوع را ببندیم. 
 
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال رد صلاحیتش در انتخابات آینده مجلس گفت:‌ من دلیلی نمی‌بینم که رد صلاحیت شوم؛ زیرا حرف‌های ما بر اساس قانون اساسی بود و حرفی نزدیم که آسیب به نظام و کمک به دشمن باشد. اما اگر این اتفاق بیفتد باید تابع قانون باشیم. 
 
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا از حوادث پس از انتخابات 88 به عنوان فتنه یاد می‌کند؟ گفت:‌ فتنه یعنی جایی که تشخیص حق و باطل در آنجا سخت می‌شود. در سال 88 هم این تشخیص مشکل بود؛ لذا تعبیر فتنه اشکالی ندارد. من اولین کسی بودم که در یک مصاحبه تلویزیونی سه روز بعد از انتخابات این تعبیر را به کار بردم اما این‌که از این واژه سوءاستفاده شده و هر مخالفی را فتنه‌گر نامیده‌اند بحث دیگری است. خیلی از اصولگراهای داغ در آن دوره شک داشتند و نمی دانستند تقلب شده یا نشده پس اطلاق تعبیر فتنه اشکالی ندارد اما سوءاستفاده از آن کار غلطی است. 
 
این استاد دانشگاه درباره تاثیر دانشجویان در رفع حصر با بیان این‌که «تبعا دانشجویان می‌توانند موثر باشند، اعلام نظر و نامه‌نگاری کنند اگر این کارها با رعایت آرامش و ادب باشد اشکالی ندارد و موثر هم هست.» ابراز عقیده کرد: یکی از دلایل ادامه حصر بی‌تفاوتی اقشار جامعه ، علماء ، روحانیون و دانشگاهیان است و علت آن رعب ایجاد شده است. خیلی‌ها می‌ترسند اما اظهار نظر همراه با آرامش می‌تواند راهگشا باشد. مجلس آینده هم قطعا می‌تواند موثر باشد. این‌که 50،60 نفر نماینده نامه‌ای در این خصوص امضا کنند موثر خواهد بود، اما امروز چنین شرایطی وجود ندارد و نمایندگان از رد صلاحیت‌شان می‌ترسند. اگر مجلس تغییر اساسی کند طبیعتا بسیاری از مشکلات راحت‌تر می‌شود. 
 
وی در پاسخ به دانشجویی که پرسید آزادی سه فتنه‌گر قانون‌شکن برای شما چه سودی دارد؟ گفت: من سوال می کنم حصر این‌ها برای شما چه سودی دارد؟ چه لذتی می‌برید از این‌که عده‌ای در رنج باشند و عده‌ای را زندانی کنید؟ ما با این رویه مخالفیم تا فردا خود شما در حصر نیفتید. بحث این نیست که ما علاقه ویژه یا نسبت خانوادگی یا تعصبی روی این افراد داشته باشیم بلکه قانون اساسی باید اجرا شود و بدون محاکمه ما حق این کار را نداریم. 
 
مطهری همچنین درباره اختلاف نظر برخی افراد با رهبری در برخی موارد پاسخ داد: اشکالی ندارد کسی نظری غیر از نظر ایشان داشته باشد. 
 
وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که نمایندگان چه هراسی از طرح برخی مسائل دارند؟ گفت: اگر یک نماینده وارد این معقولات شود در حوزه انتخابیه او را اذیت می‌کنند، برای او محدودیت ایجاد می‌کنند و برای بررسی صلاحیتش در دوره بعد هم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. البته این‌ها عذر موجه برای یک نماینده نیست که از حقوق مردم دفاع نکند و نماینده نباید این‌قدر نگران تائید صلاحیت در آینده باشد که برخی حرف‌ها را نگوید. آن‌چه باید باعث رد صلاحیت شود همکاری با دشمن ، جاسوسی و قیام مسلحانه است و اظهارنظر و انتقاد نباید بهانه‌ای برای محدود کردن افراد باشد. 
 
این نماینده اصولگرای مجلس اضافه کرد: به نظر من نگاه غلطی بین برخی از اصولگرایان است که اصلاح طلبان را در حد دشمن تلقی می‌کنند و نوعی بدبینی به این‌ها دارند که گویی مترصد فرصت برای آسیب زدن به نظام و رهبری هستند و به هیچ وجه حاضر به همکاری با آن‌ها نیستند در حالی که بسیاری از اصلاح طلبان متدین‌تر از برخی اصولگرایان هستند و دلشان بیشتر برای نظام و رهبری می‌سوزد و دلسوز انقلاب هستند. متاسفانه این نگاه از موانع وفاق و وحدت ملی است. 
 
مطهری درباره عملکرد دستگاه قضایی و این‌که آیا بی‌طرف بوده است نیز گفت: قضات ما متفاوت هستند و مثل هم نیستند. ما قضات منصف و با خدا زیاد داریم. در مجموع نباید خیلی بدبین باشیم و بگوییم قوه قضاییه با پیش داوری قضاوت می‌کند. 
 
مطهری درباره احتمال دخالت برخی دستگاه‌ها در انتخابات آینده مجلس تصریح کرد: در انتخابات گذشته ریاست جمهوری خیلی از کاستی‌ها اصلاح شد. ایراد اصلی در انتخابات سال 88 این بود که عده‌ای گفتند نظر رهبری به فلانی است و این نقطه آغاز فتنه بود. آن‌ها به شکلی موضوع ر ا مطرح کردند که کسی حق ندارد از دیگری حمایت کند. من آن زمان طرحی داشتم که همه روی آقای ولایتی توافق کنند؛ زیرا ادامه مدیریت احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستم. سران اصولگرا و حتی آقایان خاتمی و هاشمی هم این طرح را قبول داشتند و گفتند در این راستا کمک‌هایی می‌کنند، اما اصولگرایان گفتند احساس می‌کنیم نظر آقا به فلانی است. در حالی‌که این نگاه غلطی است ما نباید در انتخابات رهبری را دخالت دهیم؛ زیرا این کار جامعه را دو قطبی می‌کند و مشکلاتی پیش می آید که در سال 88 بوجود آمد در حالی که اگر رهبری به صراحت در انتخابات بگویند نظر من به آقای الف است مردم حق دارند به آقای ب رای دهند؛ زیرا طبیعت انتخابات این است وگرنه انتخابات معنی ندارد البته رهبری هم چنین چیزی را اعلام نمی‌کنند، اما عده‌ای شیطنت می‌کنند و از گوشه‌ای از حرف‌های ایشان چیزی در می‌آورند. 
 
وی با تاکید بر این‌که «برداشت ما از ولایت فقیه باید اصلاح شود» افزود: رفتار شهید مطهری هم با امام (ره) طوری نبود که عقل خود را تعطیل کنند. ایشان بیشترین شناخت را از امام (ره) داشت و وقتی احساس کرد جایی اشتباهی صورت می‌گیرد پیغام داد که اگر این را قبول کردید من از این ساعت با شما نیستم. پس ولایت فقیه به معنی تعطیلی عقل نیست و هر کس باید نظر خود را بگوید عظمت ولایت فقیه هم همین جا معلوم می‌شود. 
 
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ سوال دیگری درباره آزادی پوشش برای زنان خاطرنشان کرد: آزادی که ما می‌گوییم باید به آن احترام گذاشته شود به معنای آزادی مورد نظر غربی‌ها نیست. ما می‌گوییم قوه تفکر و بیان انسان باید آزاد باشد. در واقع به آزادی استعدادهای انسانی معتقدیم و این‌که باید استعدادهای حیوانی تحت تسلط استعدادهای انسانی باشد. این‌که هرکس با هر پوششی باشد احترام به انسان است قبول نداریم؛ زیرا مصلحت فرد و جامعه اقتضا می‌کند زن و مرد با پوشش مناسب ظاهر شوند و این عین آزادی ا نسانی است همانطور که آزادی بیان باید سرجای خودش باشد. 
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که «اگر در یک همه پرسی مردم به آزادی پوشش رای دهند چه رویکردی باید اتخاذ شود» گفت: اگر مردم نظام اسلامی را نخواهند نمی‌توان کاری کرد. حکومت اسلامی در جایی است که مردم حضور دارند و همکاری می‌کنند و امام وقتی وظیفه دارد که حجت بر او تمام شده باشد و مردم خواهان آن نظام باشند اگر اکثریت نظام اسلامی را نخواهند این نظام مستقر نخواهد بود. همانطور که در زمان حضرت علی(ع) اتفاق افتاد اما چنین شرایطی در کشور ما نیست که اگر رای گیری کنند اکثریت با حجاب مخالف باشند. البته ما طرفدار سختگیری بی‌جا هم نیستیم اما قبول نداریم که موضوع حجاب رها باشد. 
 
وی در عین حال گفت: اسلام روابط آزاد زن و مرد را محدود کرده و تحریک جنسی در سطح جامعه را نیز محدود کرده است. اگر تحریک آزاد و روابط جنسی ممنوع باشد، مشکلات روانی ایجاد می‌شود؛ لذا معتقدیم راه معتدلی که اسلام گفته بهترین است به شرط این‌که درست عمل کنیم و سختگیری بیجا نکنیم.

شهدای منصورون

شهیدغلامحسین صفاتی دزفولی
شهیدکریم رفیعی
شهید سید علی جهان آرا
شهید مهدی هنردار
شهید عزیز صفری
شهید سید نورالدین صفدری
شهید شیخ عبدالحسین سبحانی
شهید حسن هرمزی
شهید اسماعیل دقایقی
شهید سید محمدعلی جهان آرا